?

Log in

No account? Create an account

hronika_kp


Хроніка знищення Старого міста


Previous Entry Share Next Entry
Як Василь Фенцур знівечив свій власний будинок
kp_hronika wrote in hronika_kp
Почнемо нашу розповідь, описавши будинок директора заповідника, оскільки цей будинок і все, що з ним відбувалося, уособлює трансформацію всього міста.

elbl_21


Будинок знаходиться ось тут, на П'ятницькій вулиці, №6:

elbl_1

Багато хто думає, що іноді реставрація проводиться погано, оскільки фахівці просто не знають, як будова виглядало раніше. Будинку на вулиці П'ятницькій з цієї точки зору дуже сильно пощастило, адже у дослідників було багато матеріалів, які дозволяли в точності відтворити вигляд будинку, які показували, яким будинок був в кінці 19 - на початку 20 століття.

Ось, наприклад, малюнок 1919 року:

elbl_2

А це фото 1924 року:

elbl_3

Інвентаризаційний кресленик 1920-х рр.:

elbl_9
Оригінал

Матеріалів було достатньо, тому на початку 1990-х років Київський науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і містобудування запропонував свій проект відтворення забудови вулиці (автор проекту: Ольга Пламеницька). Можна там знайти і будинок Фенцура:

elbl_10

Якби будинок за цим проектом відновили, то в Кам'янці б з'явився приклад будинку, побудованого в стилі подільської школи - побілені стіни, гонтовая покрівля і так далі.

А ось проект реставрації старовинних підвалів:

elbl_4
Оригінал

Коли проект створювали, то напевно не думали, що будинок дістанеться тому, хто буде знищувати місто. Але потім змінилася влада і у Василя Фенцура з'явилася можливість підім'яти будинок під себе. Він, скориставшись ситуацією, купив будинок за залишковою вартістю, буквально за копійки. І що найгірше - продовжив його "реставрацію" вже по зовсім іншому проекту.

Пройшло зовсім небагато часу, і ось вже Фенцур вирішив пограти в архітектора і реставратора. Ось як він бачив свій будинок:

elbl_12

Змінювати зовнішність будинку Фенцур допомагав львівський архітектор Володимир Бевз.

Будинок, трохи крупніше:

elbl_13
Оригінал

Помітно, що він просто взяв і розгорнув будівлю! Чому? Просто не хотів, щоб вікна другого поверху будинку виходили на вулицю! А те, що це не дуже добре узгоджувалося з правилами реставраторів, його взагалі мало хвилювало, як і думка всіх тих, хто читає цю статтю.

Цікаво, що на одному розвороті будинку Фенцур не зупинився. Замість гонту він вирішив покрити будинок черепицею, хоч такого даху у автентичної будови ніколи не було.

Фото 2005 року:

elbl_5

elbl_6

elbl_7

Цікаво, вціліли старовинні підвали будинку після "реставрації" Фенцура? Цілком можливо, що ні, адже Василь знищив багато старовинних підвалів в місті. Вони йому здавалися тісними і не дуже сучасними.

У 2007 році від будинку збереглися лише загальні риси і білі стіни:

elbl_8

Але й такий варіант Фенцур не влаштував, і в підсумку навіть колір стін був змінений. Так, від будиночка, побудованого в подільському стилі, завдяки впливу Фенцура не збереглося практично нічого!

Ось так будинок виглядає в наші дні:

elbl_14

elbl_18

Особливу увагу зверніть на стан П'ятницької вулиці, яка знаходиться буквально перед обличчям керівника заповідника:

elbl_17

Ті, хто працюють в заповіднику досить довго, пам'ятають, що такий вид вулиця мала практично завжди.

Будинок під номером 6:

elbl_19

Або правильніше так?

elbl_20

І якщо Василю плювати, чи відповідає вимогам реставрації його будинок, невже ви думаєте, що йому не плювати на вигляд решти споруд міста!?


  • 1
вражена глибиною матеріалу, гарну справу робите.

люди добри не робить з мухи слона.вид цього пенсионерам не легче

Edited at 2013-04-21 01:08 pm (UTC)

пенсіонерам не буде легше і від фресок Леонардо. До чого тут пенсіонери? Є заповідник. Його вбивають. Йдіть жалійте пенсіонерів.

Скоро з'являться такі слони, що навіть ви їх не зможете проігнорувати.

"пенсионерам не легче" - це ви про Фенцура?

Ого, как интересно! Да, Каменцу чего-то такого явно не хватало, потому от всей души желаю вам удачи!

Хотя тема жилой застройки мне не очень близка, нашёл в материалах интересную деталь. Вот она:

> Змінювати зовнішність будинку Фенцур допомагав львівський архітектор Володимир Бевз.

Это ж по его проекту неудачно восстановили Троицкую церковь! Я об этом писал на форуме. Получается, что Троицкая церковь была не единственным каменецким зданием, который Бевз помогал изменять, исходя из запросов хозяина.

P.S. А по укреплениям материалы будут?

"Это ж по его проекту неудачно восстановили Троицкую церковь!" - так, це він!

"P.S. А по укреплениям материалы будут?" - деякі матеріали ми вже розміщували у вас на форумі. Але стан стін і башт це не єдиний головний біль Кам'янця. Фортеця поки ще тримається, а в цей час старі будинки знищуються повністю.

  • 1