?

Log in

No account? Create an account

hronika_kp


Хроніка знищення Старого міста


Previous Entry Share Next Entry
Як Василь Фенцур знищує матеріали археологічних досліджень з території Старого міста
kp_hronika wrote in hronika_kp
KPF_021

Останній рік в Кам’янці з ентузіазмом говорять про археологічні розкопки. Таке враження, що раніше з цим не стикались або майже не стикались. Перед цим хвиля розмов про археологію піднялася у 2008 р. у зв’язку з розкопками на Північній батареї (Північному дворі) Старого замку. Поговорили, засвітилися на конференціях, дали кілька інтерв’ю і… Василь Фенцур закопав все що було відкрито, навіть стару готичну браму разом зі старовинною дорогою – першою дорогою до середньовічного замку.

А що було раніше? В 1990-і роки до Кам’янця приїхали канадсько-американські археологи – члени археологічної експедиції, заснованої Адріаном Мандзієм. Експедиція отримала назву «Кам’янець-Подільська фундація». Її учасники кілька років проводили розкопки в Старому місті. Детальні наукові звіти про розкопки вони щороку передавали НІАЗу разом з археологічними знахідками.

KPF_000

KPF_001

KPF_002

Фундація мала серйозні наміри. Зміст звітів це підтверджує. Щоб не повторюватись, наведемо кілька аркушів зі звітів, з яких видно, що в роботі брало участь багато поважних фахівців з обох сторін, а з української сторони було задіяно немало відповідальних осіб, в тому числі представники міської влади і дирекція заповідника.

KPF_003

KPF_004

KPF_005

Археологи досліджували кілька об’єктів у Старому місті, серед яких були руїни Вірменського собору св. Миколая, Троїцької церкви, підземні крипти Домініканського костелу, ділянки забудови на вулицях Татарській (там де тепер «Клеопатра») та П’ятницькій, Новий замок. Кожний звіт мав солідний обсяг, як приміром цей:

KPF_006

KPF_007

KPF_008

Археологи передавали до архіву заповідника не лише наукові археологічні звіти, а також, що головне – всі археологічні знахідки. У звітах сказано, що всі матеріали, зібрані протягом досліджень, залишаються власністю Кам’янець-Подільського історико-архітектурного заповідника.

Роботи Кам’янець-Подільської фундації припинилися досить раптово. Причиною стало те, що керівник експедиції був обурений тим, що незавершені розкопки Троїцької церкви були вандалічно знищені міськими комунальниками, хоча він залишив чималу суму в долярах на консервацію підмурків церкви. Більше про Кам’янець-Подільську фундацію в НІАЗі не згадували. Цікаво, однак, яка доля спіткала археологічні матеріали, передані американськими археологами заповіднику? І де зберігаються ці матеріали? І в яких умовах?

Як кажуть, краще один раз побачити, ніж сто разів почути. Виявляється, знахідки «дбайливо зберігали» в келіях монастиря домініканок:

KPF

Пояснення фактам, які зафіксовані нижче, найпереконливіше може дати сам директор Національного історико-архітектурного заповідника, член міжнародної ради з питань пам’яток і визначних місць, нагороджений грамотою міністерства культури за пам’яткоохоронну діяльність Василь Фенцур. Знайомтесь, як в національному заповіднику шанують історію Старого міста. Зверніть увагу на маркування «KPF», яке можна побачити на знахідках. Це – маркування фундації («KPF» означає «Кам'янець-Подільська фундація»). А ось і матеріали розкопок:

KPF_009

KPF_010

KPF_011

KPF_012

KPF_013

KPF_014

KPF_015

KPF_016

KPF_017

KPF_018

KPF_019

KPF_020

KPF_021

KPF_022

Фотографії зроблені в аварійних келіях монастиря домініканок незадовго до того, як там сталася пожежа. В сусідніх з тими, де зроблені ці знімки приміщеннях знаходилася столярна майстерня, коридори були засипані тирсою, в одному з приміщень знаходилися лако-фарбові матеріали. Ось чому монастир так сильно вигорів! Ніяких правил пожежної безпеки, залишалося просто кинути сірник, щоб перетворити монастир на смолоскип. Знахідки напевно згоріли разом з кляштором. А навіть якщо вони б не згоріли, очевидно, що жити їм залишалося не довго.

Як думаєте, чи після пожежі була виселена з приміщень монастиря столярна майстерня? Чи врахували досвід? Ви здивуєтеся, але нічого не змінилося! Після часткової ліквідації наслідків пожежі там знову працює столярка! Гадаємо, вам буде цікаво дізнатися, що працівники заповідника періодично інспектують цю пам’ятку і надали вказівку стежити, щоб ніхто, боронь Боже, не сфотографував внутрішні приміщення костелу.

Ось так він виглядав до пожежі і десь приблизно так виглядає і зараз. Це пам'ятка архітектурі національного значення, що знаходиться під опікою заповідника:

KPF_023

KPF_024

KPF_025

KPF_026

KPF_027

KPF_028

KPF_029

KPF_030

KPF_031

KPF_032

KPF_033

KPF_034

Як бачите, заповідник в особі його директора Василя Фенцура не в змозі зберегти взагалі нічого! Навіть те, що було знайдено за допомогою зарубіжних дослідників і дослідників зі Львова, що було з їх допомогою ретельно зафіксовано, ретельно запаковано та передано на зберігання в заповідник. Керівник експедиції Адріан Мандзій, напевно, ще ніколи так не помилявся у виборі сховища. З таким же успіхом він міг би відразу викинути всі ящики зі знахідками у смітник.

Альбом з матеріалами