?

Log in

No account? Create an account

hronika_kp


Хроніка знищення Старого міста


Хроніка знищення Кам'янець-Подільського Замкового мосту. Частина 1
kp_hronika
Є у Кам’янці-Подільському стародавній Замковий міст, що з'єднує Старе місто зі Старим замком:

mist_73

Його вік українські та польські науковці рахують з 2 століття нашої ери, вважаючи міст найстаршим у Центрально-Східній Європі. І якщо це так, то міст старший за Софію Київську! Вже одне це мало би змусити приділити цій пам'ятці особливу увагу і докласти всіх зусиль для її збереження і реставрації: не кожна країна може похвалитися антично-середньовічним мостом!
І хоча скептики (серед яких більшість – це кам’янецькі історики) дату 2 століття заперечують, але й жодної іншої дати обґрунтувати не можуть. Тому в різних документах, статтях, інтерв’ю можна зустріти і 2 століття, і 12, і 14.

Одна з цікавинок мосту - він стоїть вздовж річки, бо з'єднує правий берез р.Смотрич з її правим берегом: річка утворює петлеподібний закрут, в якому і знаходиться Старе місто:

mist_101

Ще одна цікавинка - міст сполучає два заповідники: Національний історико-архітектурний заповідник "Кам'янець" (генеральний директор Василь Фенцур) та Державний історичний музей-заповідник (директор Віктор Травінський). У обох заповідників проблем чимало: постійно то там, то тут або горить, або руйнується.

Вже 30 років, з 1980 р. Замковий міст "офіційно" знаходиться в аварійному стані. Насправді ж "стаж аварійності" можна помножити на 10. Адже міст не був розрахований на артилерійський обстріл, якого зазнав 1672 року, на танкові колони другої світової та важкі автопоїзди післявоєнних часів, що йшли по транзитній трасі Хмельницький-Чернівці.

Хроніка знищенняCollapse )

Чи причетний Василь Фенцур до пожежі у Державному архіві Хмельницької області?
kp_hronika
1

Десять років і чотири місяці тому, 10 квітня 2003 р., у Кам'янці-Подільському сталася подія, яку назвали гуманітарною катастрофою: згорів Державний архів Хмельницької області, розташований на території Національного історико-архітектурного заповідника "Кам'янець", у пам'ятці архітектури національного значення, що перебувала під державною охороною. Хто винен - залишилося загадкою. Пожежі і руйнації стали нормою в Національному заповіднику "Кам'янець". Але пожежа в архіві - явище екстраординарне. Збитки мали стратегічне для держави значення. За свідченням експертів назавжди втрачено 70 % фондів Канцелярії Подільського губернатора, Подільського воєнного губернатора, Подільської казенної палати, Подільського губернського в селянських справах присутствія, Кам’янець-Подільської міської управи. Це була історія міста Кам'янця в документах XVIII-XX століть. Тепер їх немає.

Кому була вигідна втрата цілого пласта національної культури, історії? Кому стало легше, коли зникли мовчазні свідки того, яким був давній Кам'янець?

Про все це, і ще про деякі кричущі факти ми зараз вам розповімо.
Як це булоCollapse )

В чьи огороды летят камни "Каменца"
kp_hronika
0009bbb_89

Як Василь Фенцур обдурив ЮНЕСКО і підставив мера Олександра Мазурчака
kp_hronika
Кам'янець і ЮНЕСКО, ЮНЕСКО і Кам'янець - ці слова вже багато років чують кам'янчани. Преса періодично бравурними репортажами нагадувала про цю тему. Але все частіше поряд зі словом ЮНЕСКО звучать назви інших міст і об'єктів. За останній рік наше місто обійшти Чернівці, які стартували значно пізніше. Готують номінації по інших містах. А що ж Кам'янець-Подільський, "місто-музей, місто-фортеця, місто-заповідник"? Його так чекали в ЮНЕСКО, цей об'єкт лобіювали поляки, ним захоплювалися чехи, французи, німці... Що трапилось?

unesko

Ми розповімо вам історію, гідну бути вписаною до Книги рекордів Гінеса - про найтривалішу і найбездарнішу номінацію до Списку ЮНЕСКО культурного ландшафту міста Кам'янця на Поділлі. Ім'я героя, який увічнив цю номінацію і здобув їй світовий антирейтинг - гендиректор НІАЗу Василь Фенцур, людина знана як той, хто нищить спадщину.

Ми розкажемо як Василь Фенцур обдурив ЮНЕСКО і як він 15 років веде виснажливу роботу по невписанню Кам'янця до Списку ЮНЕСКО і одночасно - по знищенню об’єкта номінації, культурного ландшафту каньйону р.Смотрич у Старому місті.

Як це булоCollapse )

Genius Loci Кам'янця-Подільського
kp_hronika
08_96_01

ДаліCollapse )

Каменец преткновения
kp_hronika
08_07_96_01

08_07_96_02

Вітаємо!
kp_hronika
vitaemo

Проблемні аспекти збереження містобудівних компонентів історичного середовища Кам'янця на Поділлі
kp_hronika
01_02_09_05

Цю статтю було написано у 2005 році і опубліковано у львівському часописі «Архітектурний вісник» (№ 2-3). Автор статті Володимир Бевз, співробітник львівського інституту «Укрзахідпроектреставрація», у 1988 р. переїхав до Кам’янця і очолив архітектурно-реставраційну проектну групу, що працювала у Кам’янці-Подільському як невеличка філія львівського інституту (у складі групи працювали Володимир та Галина Бевз, Лариса та Віктор Рудюк, Лілія та Олег Свінціцькі). З 1990-х рр. В.Бевз тісно співпрацював з американським археологом Адріяном Мандзієм, піднімав питання дослідження історичної забудови Старого міста. Але методичні підходи В.Бевза і В.Фенцура невдовзі розійшлися. Безпринципність генерального директора НІАЗ «Кам’янець», його кон’юнктурний підхід «чого забажаєте?», готовність позбутися будь-якої історичної будівлі, аби догодити грошовитим забудовникам, а також намагання Фенцура самому проектувати неоковирні будинки, неминуче призвела до неможливості подальшої співпраці на невеличкій території Старого міста професіоналів-реставраторів і заповзятливого директора. Група була ліквідована. Формально – як нерентабельна для інституту «Укрзахідпроектреставрація». Фактично – як така, що заважала Фенцуру проектувати і знищувати. Надто помітно було львівським реставраторам все, що творив Василь Фенцур просто у них на очах. Керівник групи залишив Кам’янець. Решта змушена була пристосуватись. Що з цього вийшло – можна побачити.

Наведені у статті фотографії будинків вже тоді свідчили, що заповідник іде не в той бік. Пройшло лише вісім років. Професіоналів у Кам’янці позбулися. Триває вакханалія проектно-будівельного свавілля. «Доба Фенцура» покрила Старе місто товстим шаром потворного гриму. Тепер воно нагадує літню жінку після невдалої пластичної операції по омолодженню. Шляхетна природна краса поступилася дешевому макіяжу повії впереміж зі шрамами пластичного хірурга-невдахи Василя Фенцура.

01_02_09_01

Продовження і закінченняCollapse )

Як Василь Фенцур знищує матеріали археологічних досліджень з території Старого міста
kp_hronika
KPF_021

Останній рік в Кам’янці з ентузіазмом говорять про археологічні розкопки. Таке враження, що раніше з цим не стикались або майже не стикались. Перед цим хвиля розмов про археологію піднялася у 2008 р. у зв’язку з розкопками на Північній батареї (Північному дворі) Старого замку. Поговорили, засвітилися на конференціях, дали кілька інтерв’ю і… Василь Фенцур закопав все що було відкрито, навіть стару готичну браму разом зі старовинною дорогою – першою дорогою до середньовічного замку.

А що було раніше? А раніше було те ж самеCollapse )

Як Василь Фенцур спотворює Площу Ринок: Північні квартали (частина 1)
kp_hronika
Ось так мав виглядати відновлений квартал Площі Ринок:
008557_1

А так цей квартал виглядає у наш час, коли його нівечить хвороба під назвою Василь Фенцур:
008557_2

Звісно, декілька будинків справляють враження середньовічних, але як раз вони до Фенцура відношення не мають. До речі, навіть ці будинки Василь не дав реставраторам як слід доробити, а зараз вони повільно руйнуються і заповіднику до них немає ніякого діла. Старі будинки, створені професіоналами, повільно руйнуються, а на цьому тлі «професіонал» 21 століття Василь Фенцур створює нове обличчя Старого міста. Хоча там, де похазяйнував Фенцур нічого старого не залишається.

Хроніка нівеченняCollapse )